15 lat dojenia...

Przyszła 15 rocznica polskiej obecności w UE. Media gadają o sukcesie - ale nikt nie przedstawia rzetelnego bilansu. Jak ja to widzę? Raczej kiepsko. Jeśli leganie wywozi się z Polski 40 miliardów euro zysków łatwo policzyć ile 20 milionów pracujących Polaków dokłada do dobrobytu bogatych społeczeństw zachodniej Europy. Łatwo policzyć jakie są skutki ekonomiczne i społeczne wyjazdu 2 milionów ludzi wykształconych i pracowitych. Jeśli porównamy ceny wielu produktów łatwo przekonać się że przy pięciokrotnie niższych zarobkach za wiele towarów często płacimy więcej. Zupełnie różne są też tak fundamentalne rzeczy ja oprocentowanie kredytów hipotecznych – np. w Szwecji nie przekraczające 1.5% w skali roku. (korona Szwedzka od co najmniej 1999 roku ma identyczny kurs jak złotówka).

https://atria.edu/rtp-live/ https://www.dilia.eu/rtp-slot-pragmatic/