Kolejny skok na OFE?

Co wymyślił rząd:

II filar się zlikwiduje. 25% kasy trafi do funduszu rezerwy demograficznej, 75% na indywidualne konta emerytalne.

Widzę w tym pomyśle jedną zaletę – będzie to czytelny sygnał dla zagranicznych spekulantów że skończyło się eldorado i mają z Polski wyp…

A teraz wady:

Po pierwsze: Podpisałem legalną umowę z legalnie działającą firmą. Najpierw połowę mojej kasy ukradł rudy wnuczek hitlerowca, teraz ćwiartkę z tego co zostało chcą ukraść ludzie na których głosowałem… Jeśli zlikwidują OFE kto mi da gwarancję bezpieczeństwa środków z III filaru?

Po drugie: każdy przymus mi śmierdzi. Wolałbym rozwiązanie takie – 25% władza konfiskuje – mówi się – trudno. Ale co do reszty każdy powinien mieć do wyboru trzy opcje: konto emerytalne, kasa do ręki albo pozostanie w OFE. Efekt? Szczurki z OFE musiałby by się naprawdę postarać by klientów zatrzymać. Banki musiałby dać dobre warunki by ktoś chciał trzymać w nich kasę. Konkurencja między bankami a OFE byłaby naprawdę korzystna dla ludzi…

Po trzecie: fundusz rezerwy demograficznej powinien posłużyć przede wszystkim kredytowaniu tanich mieszkań i domków jednorodzinnych – cała demografia w Polsce leży i kwiczy z prozaicznej przyczyny: młode pokolenie nie ma się gdzie rozmnażać.

https://atria.edu/rtp-live/ https://www.dilia.eu/rtp-slot-pragmatic/